SILVER & METAL / Silver / Bowl 9579460
nr 957 9460
BOWL
på fot, nickel silver, Victorian style, height: 35 cm,
på fot, nysilver, nyrokoko, höjd: 35 cm
600
SEK 800
Monday April 27 2015
at 18:36:30
300 kr
350 kr
400 kr
450 kr
500 kr
600 kr
700 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.